Molière: A nők iskolája

április 19, 2016 galelod 0 Comments


Íme néhány érdekesség a szerzőről!

A 2000-es évek elején egy bizonyos Denis Boissier nevezetű lángelme egy hosszas tanulmányt jelentetett meg, melyben rekonstruálva Moliére pályájat, holtbiztosan rávilágít arra a tényre, hogy Moliére tkp. nem is létezett, művei igazából a XVII. századi francia tragédiaíró, Pierre Corneille tollából származnak. Ugyanis amikor a tragédiák már nem aratnak hatalmas sikereket, és Corneille, a hatalmas tragédiaíró nem adhatja nevét komédiákhoz, még kevésbé bohózatokhoz, megegyeznek, hogy a legszigorúbb névtelenségben ő írja majd Moliére műveit, cserében a társulat továbbra is játssza darabjait.

Corneille ily módon Moliére-nek adta a legszebb színműveit: Tartuffe, Don Juan, A mizantróp, A kényeskedők, a Tudós nők, Az úrhatnám polgár, a Képzelt beteg. Egy jól jövedelmező szövetség alakult ki közöttük, amely egészen 1673-ig, Moliére haláláig tartott.

Egyebek mellett rámutat arra is, hogy Moliére - a modern vígjáték megteremtője - tkp. egy féltékeny, megcsalt férj, fabatkát sem érő, megbukott színész, egy vagyonos, hírnévre törő plagizátor, XIV. Lajos udvari bolondja, aki egyetlen francia mondatot sem volt képes leírni helyesen. 

Halálakor semmilyen kéziratot, levelet nem találtak kéglijében. Mindössze két fizetési elismervényt, amelyen - több 'szakértő' feltételezése szerint -  hamis a 'Moliére 'aláírás. Boissier arra is bizonyítékot talált, hogy Moliére estéit egy híres párizsi kabaré, a La Croix-Blanche asztalainál töltötte, akit soha senki nem látott írni, aki a színpadon mindig csak bohóckodott, és aki jobban szerette a királyi udvar nagyvilági életét az íróasztal magányánál. 

Annak idején 'A nők iskolája'-val Moliére-t  megvádolták, hogy nem tiszteli az irodalmi szabályokat, összekuszálja a műfajokat, kigúnyolja a tízparancsolatot. A király Moliére pártjára áll, és a „Nők iskolájának kritikájá”-val s a „Versailles-i rögönzés”-sel válaszolt ellenfeleinek.

(Irodalmi spekuláció és számos konteó többek között Shakespeare barátunkról is született). 

Végezetül egy pár sor a darabról

A két felvonásos darab a férfi állandó rettegéséről és rögeszméjéről, a felszarvazásról szól. E katasztrófa elkerülésére egy hatásos receptre van szükség, hogy a nőnek esélye se legyen megcsalni a ház urát. Arnolphe úr szerint mindenre van megoldás. Már csak az a kérdés, hogy ez a hímsoviniszta vény mennyire tutibiztos és mennyire időtálló. 

Mindezt megtudhatjuk csütörtök este a Marosvásárhelyi Spectrum Színház előadásából.

Szászrégen, Eugen Nicoara Művelődési Ház, 2016. április 21. (csütörtök),19 óra. 

Molière: A nők iskolája

Arnolphe, más néven De la Souche úr - Szélyes Ferenc
Ágnes, ártatlan fiatal lány, Arnolphe neveltje - Nagy Beáta
Horace, Ágnes szerelmese - Kinda Szilárd
Chrysalde, Arnolphe barátja - Kovács Károly
Jegyző - Kovács Károly
Alain, Arnolphe inasa - Kovács Károly
Georgette, Arnolphe cselédje - Szász Anna
Orante, Horace apja, Arnolphe jóbarátja - Kárp György
Enrique, Chrysalde sógora - Székely- Szabó Zoltán

RENDEZŐ: Török Viola 



0 megjegyzés: